Konsultacja psychologiczna

Konsultacja ma na celu ustalenie w jakim obszarze potrzebujesz pomocy, jakie masz wyzwania. Następnie zaproponujemy dla Ciebie odpowiednią osobę, specjalistę z wybranego zakresu, z którym możesz spotkać się stacjonarnie w naszym gabinecie w Katowicach lub odbyć konsultację on-line, za pomocą zooma, skypa lub innych komunikatorów.

Formularz zgłoszeniowy

    Kiedy warto zgłosić się na konsultacje psychologiczne?

    Jeśli doświadczasz kryzysu, ciągłego stresu, zaburzeń psychicznych lub innych trudności, z którymi nie jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie i jednocześnie osoby z Twojego otoczenia nie są w stanie Ci pomóc, to warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Nie jesteś skazany na osamotnienie i pogarszanie się Twojego stanu. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy dostęp do psychologów, którzy są przeszkoleni w udzielaniu pomocy.
    Niestety wiele osób wstydzi się przyjść na wizytę, co nie pomaga rozwiązać problemów i zwykle prowadzi do pogorszenia sytuacji. Pamiętaj, że specjalista nie będzie Cię oceniał, chce po prostu pomóc. Zadba też o Twój komfort i bezpieczeństwo podczas spotkań – będzie się odnosił do Ciebie z szacunkiem, dotrzyma tajemnicy zawodowej.

    Konsultacja psychologiczna

    Czemu służą konsultacje psychologiczne?

    Spotkania ze specjalistą mają kilka celów. Pierwszym z nich jest rozeznanie Twojej obecnej sytuacji życiowej, identyfikacji problemów i ich wpływu na Twoje życie. Czasami możesz mieć problem z określeniem źródła czy natury Twoich trudności. Nie martw się, w takiej sytuacji specjalista poprzez odpowiednie pytania pomoże Ci to określić.
    Następnie osoba prowadząca konsultacje zaproponuje Ci spotkanie z psychologiem, doradcą zawodowym, coachem, pedagogiem.
    W niektórych przypadkach warto jednocześnie korzystać z pomocy medycznej i psychologicznej.

    Jak przebiega pierwsza wizyta?

    W trakcie konsultacji specjalista kieruje rozmową, zadaje odpowiednie pytania, podsumowuje zebrane informacje.
    Jeśli zastanawiasz się o co będzie pytał psycholog w trakcie początkowych spotkań, to będą one dotyczyły obecnej sytuacji życiowej, objawów (czasu trwania, nasilenia w ciągu doby) i ich wpływu na Twoją pracę i relacje. Istotne może być też zebranie wywiadu, który dotyczy przebiegu dzieciństwa i okresu dorastania, edukacji, relacji rodzinnych oraz z rówieśnikami.

    Podsumowanie

    Przed przyjściem do specjalisty zastanów się jakie masz oczekiwania wobec niego. Co chciałbyś osiągnąć? Co miałoby się zmienić? Po jakich zachowaniach poznasz zmianę? Co najbardziej przyczynia się do tego, że szukasz pomocy?
    Pamiętaj też, że jako osoba szukająca pomocy, możesz zadawać pytania i wyrażać swoje wątpliwości. Nie wstydź się korzystać z tej opcji. Im więcej czasu poświęcisz na zastanowienie się, czego potrzebujesz i będziesz o tym mówić otwarcie, tym bardziej zrozumiałe będzie dla Ciebie, o co i dlaczego pyta specjalista. Będziesz też rozumieć poszczególne kroki potrzebne do zmiany, co wpływa również na skuteczność pomocy. To ważne, gdyż zmiana zależy głównie od Ciebie.

    Interesuje Cię life coaching?