Rozwój osobisty — czym jest i czy jest naprawdę wartościowy

Rozwój osobisty

Rozwój osobisty — czym jest i czy jest naprawdę wartościowy

Rozwój osobisty — czym jest i czy jest naprawdę wartościowy 1200 700 Donum Animo

Rozwój osobisty (life coaching) to bardzo chwytliwe określenie dzisiejszych czasów. Jednak czym tak naprawdę jest i czy rzeczywiście ma zasłużoną popularność? Najlepszą definicją jest ta, która mówi, że rozwój osobisty odnosi się do rozumienia własnego siebie. Mówiąc prościej „nie zależymy od tego, co posiadamy, lecz od tego, kim jesteśmy”. Wychodząc z takiego założenia, można dojść do wniosku, że ten rodzaj samorozwoju może być niezwykle korzystnym dla każdej osoby, która chce pracować nad samym sobą. Jednak gdy będzie błędnie pojmować go jako jednowymiarowy, materialistyczny rozwój osobisty może wyrządzić sobie wiele złego. Można pokusić się o stwierdzenie, że z takiego podejścia w dzisiejszych czasach wyłania się wciąż rosnąca skala samobójstw i depresji. Zatem czym powinien się charakteryzować pozytywny rozwój osobisty? Przede wszystkim powinien mieć wpływ na wiele wymiarów. Zarówno na sferę umysłową, fizyczną, jak i duchową. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć spójną całość, która pomoże nam w realizacji założonych przez nas celów osobistych. Dlatego chcielibyśmy zwrócić uwagę na te trzy obszary. Każdemu z nich poświecimy nieco uwagi, by przybliżyć Wam odrobinę ten tak ważny temat.

Kształtowanie umysłu – wiele możliwości, które wpływają efektywnie na nas samych

Kształtowanie umysłu polega na kształtowaniu konkretnych sprawności z nim związanych. Mowa tutaj zarówno o sprawnościach formalnych, jak i celowych. Te pierwsze związane są z ogólnym przygotowaniem umysłu do skutecznego poszukiwania prawdy. Sprawności celowe związane są już z konkretnymi treściami. Aby więc odpowiednio wpłynąć na rozwój osobisty za sprawą kształtowania umysłu, należy zadbać o rozwój intelektu i zdolności korzystania z rozumu. Duży wpływ na tą sprawę ma również samoregulacja emocjonalna, jak i zdolności językowe, które stanowią absolutne minimum niezbędne do właściwego rozwoju. Wynika to z faktu, że efektywne decyzje związane z posługiwaniem się rozumem nie powinny być zakłócane przez emocje. Ponadto zdolności językowe to nasz skarb. To dzięki nim się porozumiewamy. Dlatego powinniśmy dążyć do biegłego posługiwania się językiem ojczystym, posługiwania się językami obcymi oraz skutecznej komunikacji. Jednak to nie wszystko. Z rozwojem umysłu związane są jeszcze dwa aspekty. Myślenie krytyczne oraz racjonalny sceptycyzm. Myślenie krytyczne jest umiejętnością myślenia racjonalnego i uporządkowanego, co pozwala bez trudu zrozumieć związki między faktami lub koncepcjami. Racjonalny sceptycyzm natomiast jest podstawą poznawczą opierającą się na:

  • kierowaniu się poprawną wiedzą i rozumem
  • sceptycyzmie – skłonnościach do wątpienia w to, co uważane jest za pewne i stałe
  • agnostycyzmie – obdarzaniu wiedzy skończoną dozą zaufania, co do jej obiektywnej prawdziwości
  • odrzuceniu relatywizmu poznawczego.

Czy kształtowanie ducha ma wpływ na rozwój osobisty

Warto zaznaczyć na samym początku, że rozwój osobisty związany z kształtowaniem ducha związany jest z tymi aspektami życia człowieka, które są wynikiem jego charakteru i wolnej woli. Warto zwrócić uwagę, że ukształtowany duch pozwala rozumieć, że właściwe zachowanie jest obligatoryjne do budowania stabilnego społeczeństwa. To z kolei jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jednostki. Co ważne w kształtowaniu ducha odgrywa dużą rolę również Republika Platona. To z niej zostały zaczerpnięte cztery cnoty kardynalne:

  • mądrość inaczej roztropność
  • sprawiedliwość (uczciwość, prawość)
  • umiarkowanie
  • odwaga.

Rozwój osobisty a kształtowanie ciała – jak duży ma to wpływ na samorealizację

Ktoś mądry kiedyś powiedział „zdrowie mamy tylko jedno”. I coś prawdziwego w tym rzeczywiście jest. Najlepiej wiedzą o tym osoby, które na chwile je utraciły, by później wrócić odmienione. Zgodnie z teoriami, rozwój osobisty, możemy również praktykować przez kształtowanie ciała. Jak się do tego zabrać? Mówi się, że ten typ samorozwoju powinniśmy realizować przez:

  • odpowiedniej jakości sen, który pozwoli nam efektywnie wypocząć i zebrać siły na nowe wyzwania dnia codziennego
  • odpowiednią dietę, dobrze zbilansowaną, która będzie wpływać nie tylko na naszą odpornością, ale również i koncentrację
  • regularną aktywność fizyczną, która tak jak zdrowa dieta ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie

Zastanówmy się może teraz odrobinę szerzej nad tymi trzema aspektami. Jeśli chodzi o pierwszy z nich, zapewne zdajemy sobie bardzo sprawę, jakie negatywne skutki niesie za sobą mało efektywny sen lub jego niedobór. Pojawiają się wówczas różnego rodzaju choroby cywilizacyjne, które są coraz bardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia. Otyłość to również problem dzisiejszych czasów, która niesie za sobą nie tylko nadciśnienie, ale również zwiększa ryzyko depresji czy zmniejsza samoocenę. W przypadku aktywności fizycznej badania wykazały, że ma ona niezwykle pozytywny wpływ zarówno na nasz mózg, jak i samopoczucie. Choć nasza świadomość w tej sprawie jest coraz większa, patrząc na problem zdrowotne naszego społeczeństwa chyba jednak nadal zbyt mała. Dlatego pamiętajmy, że jeśli chcemy dążyć do rozwoju osobistego w kontekście kształtowania naszego ciała, wyrabiajmy w sobie dobre nawyki, które zaprocentują w przyszłości.