Terapia uzależnień co to w ogóle takiego?

Terapia uzależnień

Terapia uzależnień co to w ogóle takiego?

Terapia uzależnień co to w ogóle takiego? 1200 800 Donum Animo

W dzisiejszych czasach słyszymy doniesienia nie tylko o osobach dorosłych walczących z uzależnieniem. Temat ten coraz częściej dotyka również dzieci, które korzystają z nienormowanego czasu przy komputerze lub telefonie. Wpadają tym samym w pułapkę nowości technologicznych i Internetu. Wówczas warto zwrócić się z problemem do profesjonalistów. Pomogą oni najlepiej, jak potrafią, uporać się z problemami. Gdy mowa jest o uzależnieniu od alkoholu, narkotyków czy leków jedynym skutecznym rozwiązaniem staje się kompleksowe leczenie. Terapia uzależnień jest skierowana również do osób, które chorobliwie uwielbiają zakupy czy nadużywają hazardu. Tak naprawdę w dzisiejszych czasach można uzależnić się od wszystkiego. Jednak czy wiemy co to w ogóle jest ta terapia?

Przede wszystkim musimy sobie zdać sprawę, że jest to niezwykle ważna forma leczenia, która w dzisiejszych czasach jest w stanie odnosić wymierne skutki. Uzależnienie, które dotyka jednostkę, wpływa również negatywnie na jego otoczenie. Świetnym przykładem będzie osoba, która jest uzależniona od alkoholu. Doświadcza ona zaburzeń somatycznych. Alkohol spożywany w nadmiarze odbija się na jej psychice, a dodatkowo wpływa negatywnie na funkcjonowanie całej rodziny. Tak powszechnie słyszy się teraz o problemie DDA – dorosłych dzieci alkoholików.

Czy wiesz, na czym polega terapia uzależnień i jakie są jej podstawowe założenia?

Terapia uzależnień sama w sobie jest dobrodziejstwem dzisiejszej psychoterapii. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, na czym tak naprawdę polega? Wbrew pozorom nie jest to ani przyjemne, ani łatwe dla osoby uzależnionej. Jednak takie działanie ma jeden głowny cel. Uwolnić osobę uzależnioną od jej problemu. Czyli czynnika, który spowodował to, że popadła w uzależnienie. Co oznacza, że terapia ma wyzwolić pacjenta od stosowania szkodliwych substancji lub praktykowania szkodliwych zachowań. Jednak to nie jest jej jedyne zadanie. Terapia uzależnień dąży również do tego, by zredukować szkodliwe skutki nałogu pacjenta. A także sprawić by mógł wrócić do normalnego funkcjonowania sprzed uzależnienia. Tak naprawdę jest to proces złożony, który opiera się na różnorakich oddziaływaniach psychoterapeutycznych, do których zaliczamy między innymi:

  • reprogramming
  • psychoterapię indywidualną
  • psychoterapię grupową
  • psychoedukację
  • trening umiejętności czy terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach

Zdarza się również w niektórych przypadkach, że zostaje wdrożone leczenie farmakologiczne. Jednak warto mieć świadomość, że jest to półśrodek, który ma rolę pomocniczą. A nawet sam detoks, który stosowany jest w pierwszej fazie terapii, zaliczany jest również do oddziaływań medycznych. Ponadto zdarza się, że bardzo dobre rezultaty odnosi hipnoza. Choć kojarzy się ona raczej z filmami, w rzeczywistym życiu jest ona chętnie praktykowana, by dotrzeć do głębszych części świadomości pacjenta. To dzięki hipnozie możliwe jest efektywne umacnianie w nim motywacji do rozstania się z uzależnieniem pozwalając mu tym samym na wygranie tej nierównej walki.

Terapia uzależnień – czy tylko w placówce zamkniętej? A może istnieją inne możliwości?

Podążając za stereotypami, terapia uzależnień często kojarzy nam się z przede wszystkim z pobytem zamkniętym w placówce przez dłuższy okres. Pacjent jest wówczas odcięty od codziennych bodźców, a także od rodziny. Oczywiście takie rozwiązania funkcjonują po dziś dzień. Jednak stosowane są do przypadków, które takiej terapii wymagają. Są również rozwiązania, które nie wymagają zastosowania tak drastycznych środków. Mowa tutaj o terapii dziennej, która wymaga od pacjenta stawiania się codziennie o określonej godzinie, na kilka godzin w konkretnej placówce. Ponadto istnieje możliwość skierowania pacjenta na wizyty w poradniach leczenia uzależnień – mamy wówczas do czynienia z terapią w trybie ambulatoryjnym.

Czy wszystkie uzależnienia można leczyć podczas terapii uzależnień?

Założenie jest jedno. Terapia uzależnień ma pomóc każdemu pacjentowi wykazującemu uzależnienie, które wpływa negatywnie na jego życie rodzinne i/lub zawodowe. Więc jak możesz się domyślić, leczyć można wszystko. Jednak najczęściej na terapie zgłaszają się osoby z problemami alkoholowymi i uzależnionymi od narkotyków. Co nie oznacza, że pacjent, który jest uzależniony od leków, zakupów, seksu, pracy czy od Internetu i wielu innych nie może skorzystać z dobrodziejstw takiego rozwiązania.

Chciałbyś skorzystać z terapii, ale nie wiesz jak zacząć?

W tym przypadku jest nieco prościej. Jeśli już przyznamy się przed samym sobą, że mamy problem z uzależnieniem, wystarczy, że udamy się do placówki leczenia uzależnień w celu uzgodnienia terminu wizyty. Wtedy skierowanie na leczenie nie jest wymagane. Jednak jeśli nasz stan wymaga leczenia w palcówce stacjonarnej, wtedy skierowanie od lekarza rodzinnego lub psychiatry jest wymagane. Terapia uzależnień zgodnie z wytycznymi NFZ znajduje się na liście usług refundowanych. Co ważne nie tylko osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne, ale również osoby, które takowego ubezpieczenia nie posiadają, mogą z niej skorzystać. Jednak czasami terminy są na tyle odległe, że osoby wymagające pomocy decydują się na wersję płatną. Wszystko po to, by móc jak najszybciej otrzymać niezbędną pomoc. Choć czas trwania całej terapii może wydawać się z początku mało zachęcający, korzyści, jakie osiągamy po jej skończeniu, są zdecydowanie niewspółmierne.