Terapia nerwic – niezwykle potrzebna alternatywa, by uporać się ze swoimi lękami

Terapia nerwic

Terapia nerwic – niezwykle potrzebna alternatywa, by uporać się ze swoimi lękami

Terapia nerwic – niezwykle potrzebna alternatywa, by uporać się ze swoimi lękami 1200 830 Donum Animo

Od jakiegoś czasu nasz styl życia jest niezwykle wymagający. Ciągle pędzimy, by zdążyć, wykonać założone cele. Ciągle spotykamy się ze stresem, który działa na nas destrukcyjnie i wpływa na nasze samopoczucie. Wszystko to sprawia, że coraz większą liczbę osób zaczynają dotykać nerwice. I właśnie dzisiaj chcielibyśmy poświęcić im nieco uwagi, jak również tematowi terapii nerwic. Zacznijmy może od początku.

Nerwice, czym w ogóle są?

Nerwica jest całym zespołem zaburzeń, w których główną rolę odgrywają przede wszystkim czynniki psychologiczne. Nazywana jest też zaburzeniami lękowymi lub zaburzeniami nerwicowymi. Ze względu na swoją złożoność posiada różne symptomy i różne formy. Osoby, których ten problem dotyczy, często zdają sobie z nich sprawę, jednak odczuwają przed nimi lęk. Zaburzenia te dotyczą nie tylko psychicznych, ale również emocjonalnych i fizycznych zespołów objawów, które nie mają podłoża w zmianach biologicznych czy fizycznym stanie organizmu. Ze względu na częstość występowania nerwica traktowana jest jako choroba cywilizacyjna.

Przyczyny nerwic

Osoby, które cierpią na nerwicę, zapewne nie raz zastanawiały się, dlaczego ten problem dotknął akurat ich. Przede wszystkim wpływ na tego typu schorzenia mają nierozwiązane konflikty wewnętrzne, które manifestują się na zewnątrz na różny sposób. Gdy dołożymy do tego jeszcze czynniki biologiczne takie jak: stan fizyczny, stan układu nerwowego, wrodzone cechy oraz czynniki sytuacyjne może okazać się, że nasz organizm wraz z psychiką nie będzie w stanie poradzić sobie z natłokiem bodźców.

Objawy

Wśród symptomów, które najczęściej występują w przypadku nerwic, są bóle i zawroty głowy. Ponadto bóle żołądka i wymioty, bóle kręgosłupa. A także uczucie kołatania serca czy jego ból. Ponadto możemy odczuwać też problemy z oddychaniem, sztywność mięśni czy zaburzone funkcjonowanie zmysłów, a nawet nadciśnienie. Co ciekawe mężczyźni, którzy cierpią na zaburzenia lękowe, mogą zmagać się z problemem impotencji. Trzeba mieć również świadomość, że zaburzenia nerwicowe wpływają w znacznym stopniu na nasz komfort życia codziennego, oddziałując na nasze zdrowie psychiczne. Choć nie zawsze objawy nerwicy są widoczne, to do jej charakterystycznych symptomów zaliczamy:

  • lęk
  • zaburzenia pamięci
  • stałe uczucie niepokoju
  • czarne myśli i związane z tym przewidywanie najgorszych możliwych scenariuszy
  • zmiany nastrojów
  • problem ze snem, bezsenność
  • odwrażliwienie

Gdy zaczniemy dostrzegać u siebie niepokojące objawy, warto zastanowić czy ich przyczyną nie są dolegliwości, które warto skonsultować z lekarzem.

Formy, jakie przyjmuje nerwica

Nowoczesne systemy diagnostyczne starają się unikać określania wprost zaburzeń lękowych jako nerwic. Z tego też powodu powstały jednostki chorobowe, który określane są poszczególne zaburzenia nerwicowe. Poniżej przedstawimy Ci ich rodzaje.

Zaburzenia lękowe w postaci fobii – wywołane są przez określone sytuacje, na które spoglądając rozsądnie, dojdziemy do wniosku, że nie są niebezpieczne. Objawia się to unikaniem przez osobę z zaburzeniem lękowym stresujących dla niej sytuacji. Lęk może przybierać różne nasilenie, poczynając od bardzo lekkiego do niezwykle silnego przerażenia. Przykładem jest agorafobia.

Zaburzenia lękowe z napadami lęku panicznego – związane są z nawracającymi, nieprzewidywalnymi napadami lęku, które nie są odniesieniem do konkretnej sytuacji.

Lęk uogólniony – to zaburzenie lękowe, które dotyczy osoby doświadczającej lęku. Jest on uogólniony i cechuje się uporczywością. Co ważne nie jest związany z sytuacjami zewnętrznymi. Osoba, której dotyczy non stop zamartwia się swoimi problemami natury różnych sfer życia.

Nerwica natręctw nazywa również zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi – określana jest jako występowanie natrętnych myśli (obsesji) i przymusowych czynności (kompulsji). Stąd też jej nazwa.

Zaburzenia stresowe pourazowe (PTSD) – nazywane również zespołem stresu pourazowego są zaburzeniami psychicznymi, które stanowią formę reakcji na traumę. Sytuacja ta przekracza zdolności danej osoby do radzenia sobie z daną sytuacją i adaptacją.

Zaburzenia somatyczne – to występujące dolegliwości bólowe oraz inne dolegliwości fizyczne, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, a nie mają pokrycia w wynikach badań. Pacjent wówczas jest przeciwny ukierunkowaniu, że problem może mieć podłoże psychologiczne.

Neurastenia – jest zaburzeniem nerwicowym, objawiającym się ciągłym zmęczeniem, pojawiającym się nie tylko po minimalnym wysiłku, ale również w trakcie odpoczynku. Co stanowi przeszkodę w odprężeniu się. Gdy te dolegliwości są obecne przez minimum trzy miesiące możemy wówczas mówić o neurastenii.

Zespół depersonalizacji – derealizacji – jest to dolegliwość, która odznacza się występowaniem nawracającej. A jednocześnie uciążliwej obcości wobec siebie, zarówno jeśli chodzi o własne ciało, jak i otaczający świat. Tego typu stany mogą również występować u osób zdrowych, które są przemęczone.

Jak leczyć nerwicę

Podstawowym pytaniem, jakie zadaje sobie osoba, której dotyczy nerwica to jak sobie z nią poradzić. Można to zrobić z udziałem farmakologii lub bez. Wtedy można skorzystać z dobrodziejstw odpowiednio zbilansowanej diety, która będzie miała zbawienny wpływ na nasz organizm. Jednak warto wtedy skorzystać z pomocy profesjonalisty. Psychoterapia będzie najlepszym rozwiązaniem na początek. To właśnie on pokaże Ci jak na nowo nauczyć się uporać z problem, a także pomoże Ci przepracować własne emocje i zrozumieć siebie.