Czyli dlaczego warto zrobić “inwentaryzację” swoich zawodowych kompetencji.
Robimy obowiązkowy przegląd naszego samochodu, co jakiś czas wyrzucamy stare ubrania i meble z naszego mieszkania oraz dokonujemy większych lub mniejszych remontów, aby nam się lepiej żyło. Zmieniamy abonamenty internetowe i telewizyjne, kupujemy coraz lepsze telefony. Konsultujemy nasz stan zdrowia z lekarzem, robiąc odpowiednie badania. Stosujemy różne techniki, aby poukładać sobie pewne sprawy w naszych głowach. Jednak coś, co wykonujemy każdego dnia – praca, wydaje nam się tematem nie wymagającym naszej szczególnej uwagi.
Chodzimy do niej codziennie, ewentualnie przejdziemy jakieś szkolenie, żeby podnieść swoje kwalifikacje – z własnej inicjatywy lub z decyzji szefostwa. Mijają godziny, dni i lata, a my nagle siedzimy w swoim miejscu pracy przed monitorem, z przykrym i przytłaczającym przekonaniem “to nie jest moje miejsce.”
Pod tą refleksją może kryć się wiele znaczeń:
- to nie są Ci ludzie, dla których chcę pracować;
- to nie są Ci ludzie, z którym chcę każdego dnia spędzać 8 godzin;
- to nie jest ta atmosfera, o której marzyłem;
- to nie są wartości godne mojego czasu i potencjału;
- to nie jest to wynagrodzenie, na które zasługuję;
- to nie jest ta lokalizacja, do której chciałem jeździć;
i wreszcie (i dla wielu najważniejsze):
- NIE TO CHCIAŁEM ROBIĆ W ŻYCIU.
Zgłaszają się do mnie najczęściej osoby, które dłuższy czas nie mogą znaleźć pracy, do której chodzili by z radością, i w której po prostu czuliby się dobrze. Pytają mnie “Pani Justyno, co ja robię źle?”.
Nic. Zupełnie nic. No może ewentualnie, nie mają wehikułu czasu, którym mogliby cofnąć się do momentu, w którym ich kompetencje, ich doświadczenie zawodowe, przestało mieć odzwierciedlenie na rynku pracy i do czasu, w którym coraz częściej przymykali oko no kolejne niedogodności. Gdyby na czas podjęli pewne kroki, teraz byliby w o wiele bardziej komfortowej sytuacji. Na szczęście nic straconego!
Raz na jakiś czas, jeżeli chcemy mieć pracę, którą będziemy lubić, warto udać się na tzw. AUDYT KARIERY.
Audyt kariery to tylko określenie czynności, która pozwala spojrzeć na nasze umiejętności i doświadczenie z lotu ptaka i oszacować, czy są one przyszłościowe. To takie zatrzymanie w codziennym pędzie. To pozwolenie fachowcowi na przyjrzenie się naszym kompetencjom i celom zawodowym, tak jak mechanik przygląda się naszemu samochodowi, a lekarz wynikom zdrowotnym. Audyt kariery pomoże ci opanować chaos w swoim rozwoju.
Dlaczego audyt kariery ma sens?
Chodzi o możliwość podsumowania tego, jaki uzyskaliśmy potencjał na naszej ścieżce zawodowej. Dzięki spotkaniu ze mną, ludzie otrzymują odpowiedzi na pytania:
- W którym miejscu jestem?
- Z jakim potencjałem?
- W jaki sposób go wykorzystać?
- W jaki sposób nad nim pracować?
a przede wszystkim dowiadują się, czy z tym potencjałem znajdą zatrudnienie, które będą lubili, za 5 lat.
Optymistyczny krok ku przyszłości
“Przezorny, zawsze ubezpieczony”, mówi stare przysłowie. W przypadku pracy zarobkowej, przezorność jest szczególnie wskazana, ponieważ nigdy dotychczas w historii rozwoju ludzkości, tak szybko nie zmieniał się świat. Rodzice dzisiejszych 20 i 30-latków nie podejrzewali, że gdy ich dzieci dorosną, będą miały stanowisko pracy, które brzmi: “social media manager” czy “application engineer”. Z rynkiem pracy nie ma dyskusji – albo mamy kompetencje, które spełniają jego potrzeby i wiedzę na temat tego, CO MY CHCEMY ROBIĆ, albo będziemy prowadzić pewnego rodzaju tułaczkę po firmach, w których będziemy czuli, że marnujemy swój potencjał.
Moim zadaniem każdego dnia jest zbieranie danych i analizowanie tego, co dzieje się na rynku pracy, jak rozwijają się firmy i kogo będą potrzebować w przeciągu kilku lat. Z tą wiedzą o wiele łatwiej jest moim klientom podejmować decyzje zawodowe, które będą bramą do możliwości rozwoju zarobków i rozwoju osobistego w konkretnych firmach.
Kto najbardziej skorzysta z audytu kariery?
- osoby, które chciałyby coś zmienić np. przebranżowić się;
- osoby, które widzą zagrożenie, że za jakiś czas nie będą zatrudniane;
- osoby, które utknęły zawodowo i nie wiedzą, w którą stronę ruszyć;
- osoby, które wiedzą, co robić i chcą trzymać rękę na pulsie;
- zarówno studenci oraz osoby, które są na rynku pracy od wielu lat;
- osoby bez doświadczenia zawodowego – im jest najtrudniej myśleć o sobie, jako o kimś, kto posiada wartościowe kompetencje. Na naszym spotkaniu wskazuję atuty i mocne strony, których takie osoby w sobie nie widzą;
- osoby, które miały dłuższą przerwę w byciu zatrudnionym;
- matki, które miały przerwę z powodu wychowywania dzieci.
Audyt kariery jako Twoja zbroja i niewidzialna broń
W dzisiejszych czasach nie jest trudno znaleźć pracę. Wyzwaniem jest trafić do takiego miejsca, które będzie zgodne z naszymi wartościami. Jest to możliwe! Jestem dla ludzi po to, abyśmy mogli wspólnie podejrzeć zawodową przyszłość i już dzisiaj podjąć kroki, które ją ubarwią. Jestem po to, aby zaradzić, co robić, w przypadkach (pozornie) beznadziejnych. Moi klienci są dowodem na to, że dobrze przygotowany plan działania, spojrzenie osoby bezstronnej i takiej, która realnie wie, co zrobić, aby poprawić swoją zawodową pozycję, przynosi doskonałe rezultaty.
Justyna Gościewska – Twój trener kariery