Czym jest kinezjologia i jakie problemy rozwiązuje?

Kinezjolog

Czym jest kinezjologia i jakie problemy rozwiązuje?

Czym jest kinezjologia i jakie problemy rozwiązuje? 1200 800 Jolanta Zbiegieni-Kubacka – Pedagog, Kinezjolog

            Od momentu naszego przyjścia na świat pokarm, tlen i woda są najważniejsze dla utrzymania życia. Poczucie bezpieczeństwa, jest nie mniej ważne, dla prawidłowego funkcjonowania. W czasie stresu kora nadnerczy wydziela kortyzol, który jest potrzebny do efektywnego funkcjonowania mięśni, jednak jego duża ilość wiąże się z mniejszą możliwością uczenia się i słabszą pamięcią, a także z problemami w koncentracji.            

            Kiedy jesteśmy zestresowani, z reguły pamiętamy mniej, aniżeli zapamiętalibyśmy bez stresu. Wiąże się to bezpośrednio z większą ilością kortyzolu.

            U dzieci określonych jako z zaburzeniami równowagi, nadpobudliwością lub z zaburzeniami równowagi wraz z nadpobudliwością stres może powodować szybkie przejście ze stanu świadomości do nieświadomości, szczególnie kiedy występuje brak stymulacji ruchowej. Dzieci mają tendencje do tracenia równowagi , częściej ulegają wypadkom lub naruszają przestrzeń innej osoby. Nie potrafią siedzieć nie ruszając się, ale potrafią biegać, gdyż bieganie jest pewnym pędem i nie wymaga aż takiej równowagi jak stanie w miejscu.

             Jeżeli nie da się tym dzieciom pełnej wolności ruchu i zachęty do ćwiczeń równowagi od najmłodszych lat, to aktywacja przedsionkowa może być zbyt mała, aby przezwyciężyć występujące deficyty. Trudności mające przyczynę w braku stymulacji i rozwoju sieci nerwowej może wystąpić u dzieci spędzających wiele czasu na oglądaniu telewizji lub  przy grach komputerowych.

            Dzieci naprawdę chcą być „dobre”, ale muszą się poruszać, wiercić i bez przerwy obracać głową , aby zachować stan pobudzenia. Wymagając od nich „siedzenia cicho” , chcąc być w stanie odpowiedniego pobudzenia , w ramach kolejnej strategii dzieci aktywują ośrodki równowagi poprzez kołysanie krzesła tak, że opierają go na dwóch nogach. Dla dzieci to sprzeczność.

            Jeżeli ich głowa i ciało nie poruszają się  nastąpi obniżenie aktywacji ich mózgu. Dzieci te pracują w wolniejszym tempie, często muszą zostawać w klasie na przerwach, aby dokończyć pracę – podczas gdy najlepszym rozwiązaniem  i pomocą dla nich byłoby wyjście na boisko, czy podwórko i ruch.

            Ruch i stymulacja równowagi w znacznym stopniu pomagają przy likwidacji zaburzeń koncentracji oraz usprawniają czytanie. Radzenie sobie w sytuacji stresu, kiedy to do prawidłowego  funkcjonowania potrzebna jest integracja obu wspierających się półkul mózgowych pomagają ćwiczenia gimnastyki mózgu. Konkretne ćwiczenia niwelują zaburzenia, które są przyczyną specyficznych problemów w nauce.  Współpraca rodziców, pedagogów oraz szkoły gwarancją  osiągnięcia celu, którym jest dziecko.

            Aby pomóc dziecku kinezjolog określa profil dominacji, który daje informację jaki jest najlepszy sposób uczenia się Twojego dziecka, następnie dostosowuję odpowiednie ćwiczenia, aby wesprzeć dziecko w usuwaniu problemów. Zapraszam    

                                                                                              Jolanta Zbiegieni-Kubacka

                                                                                              pedagog, kinezjolog