Lenistwo – źródło problemu

Lenistwo

Lenistwo – źródło problemu

Lenistwo – źródło problemu 1200 801 Dagmara Okrój – Coach, Trener, Mówca

3 sposoby, aby pokonać lenistwo

Jak właściwie można zdefiniować lenistwo? Najprościej, że jest to stan permanentnego braku energii, braku chęci i często obojętności. Może być ono spowodowane warunkami zewnętrznymi np. nieprzyjemną aurą za oknem, kiedy jest zbyt zimno lub zbyt gorąco, a czasami przyczynami wewnętrznymi, takimi jak brak motywacji, obojętność, czy strach. Może się zdarzyć, że czujemy się leniwi w stosunku do pewnych określonych zadań i obowiązków, ale być zmotywowanymi w stosunku do innych czynności.

W obecnych czasach mamy do czynienia z bardzo intensywnym trybem życia. Dzisiejszy świat wydaje się pędzić bez opamiętania. Ludzie szukają więc wszelkich możliwych sposobów na zrobienie czegoś w miarę szybko i łatwo. A czasami po prostu uważają, że może jednak lepiej nic nie robić. Nawet nie chce im się zastanawiać, jak pokonać lenistwo. Ten uparty wróg niestety często jest dużo mocniejszy od silnej woli i psuje nasze wielkie plany. Lenistwo jest czasami sposobem walki z czymś, czego się boimy lub po prostu nie lubimy.

Jak pokonać lenistwo? Oto kilka sposobów:

Znajdź źródło problemu

Zastanówmy się, co może być powodem naszego rozleniwienia. Bardzo często działa tutaj czysto psychologiczny mechanizm. Lenistwo nie jest bowiem problemem samym w sobie, jest objawem jakichś większych kłopotów. Na nas spoczywa obowiązek jego zidentyfikowania i rozwiązania.

Być może lenistwo wynika z przepracowania, niedoboru snu, złego samopoczucia, przygnębiających nas konfliktów z bliskimi. A może wynika z jakiejś choroby? Kiedy uda nam się określić, co realnie stoi za naszym leniem, łatwiej będzie z nim walczyć.

Wskazówki na tu i teraz:

Dobrze się zorganizuj

Zabałaganione miejsce pracy zwykle nie służy efektywności. Może w dużym stopniu skutecznie demotywować. Zrób porządek wokół siebie – na biurku, w pokoju, w którym pracujesz, w mieszkaniu. Sprawdź, w jaki sposób wpłynęło to na Twoją energię do działania.

Realizuj zadania, które jesteś w stanie wykonać

Drogę do celu najlepiej jest rozplanować na małe kroki. Starajmy się wyznaczać je w taki sposób, by były możliwe do realizacji. Będzie to powodować zmniejszenie lenistwa i wewnętrznego oporu, którego często doświadczamy, gdy to co mamy wykonać wydaje nam się zbyt duże i przytłaczające. Jeśli przesadzimy wyznaczając sobie zbyt wygórowane wymagania, tylko się zniechęcimy.

Ucz się od ludzi sukcesu

Obserwujmy zachowania ludzi sukcesu – jacy są pracowici i jak nie pozwalają wygrać lenistwu. Uczmy się od nich, jeśli mamy taką możliwość, przebywajmy i rozmawiajmy z nimi. Te doskonałe wzorce mogą pomóc zwalczyć nasze rozleniwienie.

Lenistwo może być spowodowane wieloma czynnikami. Na wiele z nich możemy mieć bezpośredni wpływ, inne z kolei mogą wymagać pomocy osoby z zewnątrz. Borykasz się obecnie z lenistwem? Konsultacja to moja pomocna dłoń do ciebie. Zapraszam!