Jak zrobić pierwszy krok?

jak zrobić pierwszy krok

Jak zrobić pierwszy krok?

Jak zrobić pierwszy krok? 828 594 Dagmara Okrój – Coach, Trener, Mówca

Trudno zrobić pierwszy krok?

U każdego z nas zdarzył się w życiu taki okres, kiedy chciał spróbować czegoś nowego. Zwykle jednak mówimy sobie: „to jest zbyt trudne” i często na tym kończymy nasze próby. W takim momencie musimy sobie uświadomić, że prawie w każdej sytuacji początki bywają trudne. Już wyjaśniam, dlaczego.

Odkrywanie nowych rzeczy może być tym, co wprowadzi do naszego życia pierwiastek radości – jeśli nie spróbuję, to skąd mam wiedzieć, czy coś nowego mi się nie spodoba? Przyczyną niepodejmowania pierwszych kroków może być brak czasu, odwagi, a nawet poczucie wstydu, że będziemy w czymś słabi. Co więcej, wydaje nam się, że wszyscy już zrobili to, co my chcemy, więc po co mamy robić to samo. Wydaje nam się, że na nasze marzenia nie ma już miejsca. Czy to jest prawda, czy wyłącznie opinia?

Warto zadać sobie logiczne pytania pozytywne:

„A co, jeśli mi się uda?”
„A co, jeśli ludzie kupią ten kurs, który nagram?”
„A co, jeśli mój wysiłek zwróci się z nawiązką?”
„A co, jeśli będę miał/miała dzięki temu więcej spokoju?”
„A co, jeśli będę miał/miała dzięki temu więcej czasu?”
„A co, jeśli będę miał/miała dzięki temu więcej pieniędzy?”
„A co, jeśli dzięki temu poznam ciekawych ludzi?”

Większość wyzwań na początku wydaje się trudnymi dlatego, że musimy pomyślnie przebrnąć przez etap nauki tego nowego zagadnienia. Wymaga on silnej woli, motywacji, pragnienia i celów.

W sytuacji, gdy nie radzimy sobie z nowymi pomysłami, to porzucamy je niemal zupełnie. Jeśli na początku wkładamy w nie dużo serca, a trud idzie na marne, to właśnie boli.
Zastanówmy się, dlaczego jeszcze tak się dzieje?
Przyczyną może być również to, że wraz z wiekiem stajemy się bardziej oporni na proces nauczania.

Wolimy stale szukać łatwej drogi, która nie wymaga zbyt wiele pracy, czy też znaczących zmian w ich życiu. Nawet jeśli wiadomo, że zmiana ta może być dla nas korzystna.
Wszystko może wydawać się trudne, kiedy uparcie wmawiamy sobie: “nie mogę tego zrobić”, choć tak naprawdę to kłamstwo. Ale jest to jednak bardzo wygodna wymówka przed osiągnięciem czegoś, co dałoby nam nowe możliwości. Zbyt często uciekamy się do tej metody, kiedy próbujemy pozbyć się złego nawyku, lub próbujemy wyrobić w sobie nowy nawyk, który zmieni naszą rutynę. Powinniśmy raczej mówić: “to nie tak, że nie dam rady, po prostu ja tego nie chcę”.

Mamy tylko jedno życie, więc może warto wykorzystać je, aby spróbować zrobić coś innego, niezwykłego albo po prostu coś, o czym zawsze marzyliśmy. Warto przełamać w sobie tę nieznaną nam siłę, która nas przed tym powstrzymuje. Wiadome jest, że ciężko jest wyłamać się z rutyny i dokonać zmiany. Bardzo trudno jest opuścić swoją strefę komfortu, którą budujemy od lat. Początki są zawsze trudne, ale nawet ci najwięksi, też, jak zwykli śmiertelnicy, musieli od czegoś zacząć.

Błędy i małe wpadki w początkowej fazie zmian są nieuniknione. Ważne, abyśmy się nimi nie zadręczali. Pomocna może okazać się pomoc fachowca (Life coaching), towarzysza tej drogi, który przejdzie z nią z nami wspólnie. W tym miejscu pragnę polecić siebie.