Po co nam w życiu dobre nawyki?

dobre nawyki

Po co nam w życiu dobre nawyki?

Po co nam w życiu dobre nawyki? 828 580 Dagmara Okrój – Coach, Trener, Mówca

Nasz mózg najbardziej obciąża podejmowanie decyzji. Dlatego rano nie zmagamy się z wyborem, od czego tu zacząć – wchodzimy w dzień mechanicznie, nie obciążając się koniecznością podejmowania decyzji. Toaleta, śniadanie, sprawdzenie telefonu – to nasze najczęstsze nawyki. Jaka to oszczędność energetyczna! Ile pozostaje nam sił i kreatywności na inne ważne czynności! Wyrabianie nawyków to naturalna kolej rzeczy. Ludzki umysł ciągle analizuje mnóstwo informacji i robi wszystko, aby móc pracować w trybie automatycznym po to, aby starczyło mu energii na cały dzień.

Czym w zasadzie jest nawyk?

To działanie, które wykonujemy mechanicznie. To powtarzalna, półautomatyczna czynność. Jest kontrolowana jedynie przez naszą podświadomość. Czyli krótko mówiąc – nie zastanawiamy się nad tym jak ją wykonać, ani czy w ogóle warto to robić.

W ostatnim czasie temat nawyków stał się bardzo nośny, zarówno w sensie pozytywnym, jak i negatywnym. Istnieją bowiem dobre nawyki – takie, za którymi tęsknimy, które podglądamy u innych i wiemy, że w naszej rutynie również powinny się znaleźć. Są również i takie, od których chcielibyśmy się uwolnić, bo wiemy, że mają na nasze życie dość niekorzystny wpływ. Np. nawyk zamartwiania się, nawyk zbyt długiego przeglądania mediów społecznościowych, nawyk picia zbyt wielu słodkich napojów gazowanych itp.

A co by było, gdybyśmy mieli w swojej codzienności kilka BARDZO DOBRYCH NAWYKÓW?

Prawdziwa, znacząca zmiana nie przychodzi z dnia na dzień. Nie wystarczy dobrze się zmotywować, aby nasze nawyki zmieniły się diametralnie. Prawdą jest to, że gdy my bardzo chcemy się zmieniać, nasze mózgi to negują, jak gdyby były wyposażone w specjalny program “ochrona przed nieznanym.” Dlatego trwałą zmianę nawyków należy wprowadzać stopniowo, małymi kroczkami i z pominięciem “strażnika” umysłu.

Dobre nawyki, które mogą Cię zainteresować i dobrze wpłynąć na twoje życie

  1. Wstawanie o godzinie, która umożliwia zrobienie w ciągu tego, co naprawdę kochasz, a zwykle nie masz na to czasu.
  2. Planowanie każdego nowego tygodnia w niedzielę – po to, by w ten zniesławiony poniedziałek rano, nie zaczynać pracy po omacku.
  3. Myślenie przed snem o tym, co dobrego się dziś wydarzyło, sprawdzanie, co udało Ci się zrobić i nie obwinianie się za to, czego zrobić się nie udało; zastanawianie się raczej, jaka była tego przyczyna – być może był to zbyt intensywnie zaplanowany dzień.
  4. Codzienne przebywanie na świeżym powietrzu – aby dotlenić organizm i oderwać się od domowego czy biurowego chaosu.
  5. Zaprzestanie narzekania – szukanie pozytywów w różnych sytuacjach.
  6. Planowanie weekendów z dużym wyprzedzeniem – zapewnienie sobie szczęśliwych momentów, na które będziemy czekać z wytęsknieniem.

Nawyki dobre i mądre są doskonałym “sterem” życia. Nie są wrażliwe na zmieniający się nastrój. Izolują nas emocjonalnie i są pomocne w trudnych chwilach. Są obecne nie tylko wtedy, gdy nam się “chce”, tylko są zawsze. Działają nawet wówczas, gdy sami już nie mamy pojęcia, czy chcemy działać, czy też nie. A co najważniejsze: dzięki nim bardzo łatwo utrzymuje się właściwy kurs w życiu.

Jeśli chcesz zmian, a nie wiesz jak się za to zabrać, zapraszam na rozmowę. Konsultacja ma na celu ustalenie, w jakim obszarze potrzebujesz pomocy, jakie masz wyzwania.